Game Design underviser søges pr. 1/8-2024

27. mar. 2024

Vi søger en Game Design underviser

– Fuldtid eller deltid med opstart pr. 1/8-2024

Vores nye game design underviser skal lære vores elever at designe, udvikle og programmere spil, men på en sjov og lærrerig måde. Undervisningen skal gøre eleverne bevidste om fagets muligheder og gøre dem mere uddannelsesparate.

Arbejdsopgaverne vil især kredse om følgende:

• GameMaker og Unity
• Kodning (C# og JavaScript)
• Animation og grafik
• Lyd og musik
• Proces og ideudvikling
• Aften- og nattevagter (Fuldtidsstilling)

Dertil vil du være en fast del af et skønt kostskolemiljø, og således indgå i skolens liv og rytme. Dette indebærer bl.a. kontinuerlig og fast kontakt med de unge i deres daglige gøremål. Endvidere bliver du en del af en fagligt velfunderet personalegruppe, hvor et væld af universitets-, seminarie- og fag-uddannelser er repræsenterede.

Vi søger en game design underviser, der:

• Brænder for arbejdet med vores skønne unge mennesker
• Har stærke kommunikative evner og evnen til at motivere og inspirere eleverne.
• Er mødestabil og engageret
• Har en uddannelse eller baggrund i game design

Læs mere om stillingen her

NYHEDER